Gelişen teknolojik gelişmelerin sonucunda fotoğraf makineleri de bir hayli büyük değişimlere uğramıştır. Önceleri fotoğrafları basma işlemine tabi tutmadan çıkan sonucu görmek mümkün olmazken, şimdilerde çekilen fotoğrafı anında görmek, beğenilmemesi halinde tekrar tekrar yeniden çekmek imkanı bulunmaktadır.

Ayrıca özllikle profesyonel insanların dijital fotoğraf makinelerini tercih etmesi çok daha mantıklıdır. Her seferinde film rulosu satın almak ve basım maliyetlerine katlanmak yerine, birçok çekim yapıldıktan sonra bilgisayar yardımıyla fotoğraflar arasından seçim yapılabilir ve bu şekilde baskı maliyeti de ciddi oranda düşürülmüş olur.

Gelişen teknoloji sayesinde artık baskı işlemini evde yapmak bile mümkün olabilmektedir. Dijital fotoğraf yazıcıları, çok küçük maliyetler ile çok daha iyi sonuçlar alınabilecek şekilde sürekli geliştirilmektedir. Bu sayede profesyonel olarak bu işi yapanlar başta olmak üzere, herkes sevdiği görüntülerin basılmıç haline çok daha rahat ulaşmaktadır.

Analog ve eski model makinelerde titreme ve netlik gibi konular da daha az stabil olduğundan dijital fotoğrafçılık iyi sonuçlar doğurması bakımından tercih sebebi olmaktadır. Lens kaliteleri, farklı markaların son teknoloji kullanarak ürettiği malzemeler sebebiyle gittikçe artmaktadır. Bu da daha iyi ve gelişmiş lenslerle çekim yapmayı ve daha sağlıklı sonuçlar elde etmeyi beraberinde getirmektedir. Ayrıca çoğu makinenin titreme ve netlik konusunda yaptığı çalışmalar ve iyileştirmeler sonucunda bunlar hayli azalmış, fotoğraflar çok daha kaliteli olarak baskıya hazırlanır olmuştur.

Dijital makinelerle hayatımıza giren tüm ayarlarla oynayabilme özelliği de fotoğraftaki sanat ve estetik özelliklerine müdahale etmeyi kolaylaştırmaktadır. Işıkla ve pozlama süresiyle ilgili ayarları istenilen şekilde yapabilmek, nesnenin hareketine, durumuna, duruşuna ve arka planına göre bir kompozisyon oluşturabilmek dijital makinelerde çok daha kolaydır. ornek resimlere buradan bakabilirsiniz. http://bahiscebinde.com/

Dijital olarak çekilen ve aktarılan fotoğraflar ayrıca internet ortamında çok daha kolay iletim yapılmasına da neden olmaktadır. Bilgisayarda rahatlıkla görüntülenen ve e-posta yardımıyla istenen yere iletilen dijital fotoğraflar, kopyalama ve üzerinde değişiklik yapma bakımından da daha esnek özelliklere sahiptir. Eski fotoğrafçılar, notaljik kaygılardan ve özel ilgilerinden dolayı hala kısmen de olsa analog ve eski model makineler kullanmaktadır. Ancak genel olarak, işlerin kolay ve hızlı ilerlemesi açısından dijital fotoğrafçılığa ilgi büyüktür.