Fotoğrafçılık için birçok farklı düzeyde ve şekilde kurs mevcut. Eğer bu işi daha ciddi ve mesleki anlamda yapmayı düşünüyorsanız bazı üniversite bölümleri de bulunuyor. Henüz çok eski olmasalar da bir süredir mezun veren bu okullarda mesleğin inceliklerini öğrenip gayret ederseniz kısa zamanda güzel işlere de imza atabilirsiniz.
Peki hangi okullarda fotoğrafçılık bölümleri mevcut? İşte cevabı:

İstanbul’da birçok özel okulda bu bölümü burslu veya ücretli olarak bulmak mümkün. Okan Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi bunlardan bazıları. Ankara’da ise Başkent Üniversitesi’nde fotoğrafçılık üzerine bir bölüm bulunuyor. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Lefkoşa Yakın Doğu Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve birçok şehirde şubesi bulunan Plato Meslek Yüksekokulu’nda fotoğrafçılık bölümü bulunmaktadır.
Ayrıca birçok şehirde, fotoğrafçılık üzerine oldukça kapsamlı kurslar da mevcuttur. Hem teorik hem de pratik derslerin yer aldığıbu kurslarda fotoğrafçılığın tarihçesinden tüm basit terimlerine, doğru tekniklerden sanatsal alanlara kadar her konuda kişinin isteğine de düzeyine göre eğitim verilmektedir. İster profesyonel düzeyde ilgi duyun, isterseniz sadece eğlence ve hobi amaçlı ilgilenin her şekilde istediğiniz kadarına ulaşmanız mümkündür.

Üniversite bölümlerinin veya kursların yanı sıra bu konuda internet de tam bir bilgi deposu. Birçok ayrıntı ve görsel sitede konuyla ilgili detaylı bilgilere laşabilirsiniz. Eğer edinmek isterseniz birçok temel seviyede kitap da sizi bekliyor. Tabii ki bu konuda, pratik yapmak, bol bol çekim yapmak, zaman buldukça dışarı çıkıp farklı şeyleri çekmek, keşfetmek ve okumak önemli.

Eğer temel fotoğrafçılık ile ilgili kitaplar edinmek isterseniz, aşağıaki çok tercih edilen yayınlardan temin

Advertising Photographer Blair Bunting
Advertising Photographer Blair Bunting

ederek fotoğrafçılık konusunda bilmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.
*A’dan Z’ye Dijital Fotoğrafçılık Kitabı – Chris George
*Fotoğrafçının Gözü – Michael Freeman
*Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon – Sabit Kalfagil
*Yaratıcı Fotoğrafçılığın Temelleri – David Prakel
*Yaratıcı Fotoğrafçılık – Michael Langford
*Temel Fotoğraf Bilgileri – Ali Fazıl
*Görsel Fotorafçılık Sözlüğü – David Prakel
*Fotoğrafı Öğrenirken – Metin Kasım
*Fotoğrafın Kısa Tarihi – Walter Benjamın

Bu sayfa tr.bayiddia.info sitesinin sahibi ceyhun yılmaz anısına hazırlanmıştır. Kendisi son dönemlerin en başarılı fotoğrafçıları arasında bulunurken 2015 yılında bir trafik kazası ile hayatını kaybetmiştir